Światło PTF wnika w skórę przez naskórek do skóry właściwej i jest selektywnie absorbowane przez melaninę, znajdującą się we włosie i w torebce włosowej, co powoduje skutek fototermiczny. 

Następnie temperatura wzrasta od włoska ku jego mieszkowi i melanina ulega rozkładowi, co w rezultacie powoduje trwałe usunięcia włosa. Tkanki wokół włosa  nie zostaną uszkodzone, gdyż nie zawierają one melaniny.

Przebieg terapii:

Nie ma żadnej ustalonej zasady odnośnie ilości i rozkładu czasowego zabiegów. Zależy to od tego, jaki obszar skóry jest podawany zabiegowi, jaki jest typ skóry i rodzaj włosów. Zazwyczaj jedna seria zabiegów składa się z 6 - 12 zabiegów, powtarzanych co 2 do 3 tygodni, a następnie zabiegów przypominających co 3 miesiące.


W porównaniu do innych metod usuwania owłosienia, sPTF zapewnia zabieg o mniejszej bolesności , który łatwiej jest wytrzymać.

sptf 2sptf 3sptf 4

 

Rezultaty:

Nieliczne włosy wyrosną  ponownie, ale będą one słabsze niż przed zabiegiem. Zadawalające wyniki  można osiągnąć po 6 zabiegach. Ilość zabiegów zależy od wielu czynników, jak typ skóry i włosa itp. 

Przygotowanie do zabiegu:

Przed przystąpieniem do wykonywania pierwszego zabiegu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Oceniany jest stan i tym skóry według 6-cio stopniowej skali Fizpatricka (karnacja, szybkość opalania i grubość włosa). Od tych czynników uzależnione jest prawidłowe ustawienie parametrów urządzenia do zabiegu.

Pacjent informowany jest o charakterystycznym oddziaływaniu lasera na skórę. Przy wyjątkowej  nadwrażliwości może wystąpić niewielki rumień. Przed zabiegiem włosy są golone, nie należy stosować wosku, pęsety ani depilatora (do 3 tygodni przed zabiegiem). Skóra nie powinna być niczym posmarowana. Wszelkie podrażnienia, zadrapania czy wypryski muszą być zagojone.

Po zabiegu powinno się unikać promieni słonecznych przez około 3 tygodnie, a na miejsca naświetlane używać kremów 50 UV. Dwa dni po zabiegu nie korzystać z basenu i sauny.

Przeciwwskazania:

 - ciąża

 - karmienie piersią

 - choroby (bielactwo, cukrzyca, epilepsja)

 - bardzo świeża opalenizna

 - krem z retinolem (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)

 - leki światłoczułe (retinoidy, zioła tj. dziurawiec, nagietek, przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)

 - peeling (nie wykonywać na tydzień przed zabiegiem)